សម្រាប់កម្មវិធីលើកទី ១៣ របស់ខ្លួន Access Now នឹងរៀបចំកម្មវិធី RightsCon ២៥ នៅទីក្រុងតៃប៉ិ តៃវ៉ាន់ និងតាមអ៊ីនធឺណិតចាប់ពីថ្ងៃច័ន្ទ ទី ២៤ ខែកុម្ភៈ ដល់ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី ២៧ ខែកុម្ភៈ ដែលជាការកត់សម្គាល់កិច្ចប្រជុំកំពូលលើកដំបូងរបស់យើងនៅអាស៊ីបូព៌ា និងការវិលត្រឡប់ទៅកាន់តំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកវិញបន្ទាប់ពីមួយទសវត្សរ៍។
ជារៀងរាល់ឆ្នាំ RightsCon កោះប្រជុំអ្នកដឹកនាំធុរកិច្ច អ្នកបង្កើតគោលនយោបាយ ទីប្រឹក្សាទូទៅ តំណាងរដ្ឋាភិបាល អ្នកបច្ចេកទេស អ្នកសិក្សា អ្នកសារព័ត៌មាន និងអ្នកតស៊ូមតិសិទ្ធិមនុស្សមកពីជុំវិញពិភពលោក ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសម្ពាធនៅចំនុចប្រសព្វនៃសិទ្ធិមនុស្ស និងបច្ចេកវិទ្យា។ ក្នុងការចូលរួមការជជែក សិក្ខាសាលា តុមូលជាយុទ្ធសាស្ត្រ កិច្ចប្រជុំឯកជន និងកន្លែងតាំងពិពណ៌ដ៏រស់រវើក RightsCon គឺជាកន្លែងដែលចលនាសកលមករួមគ្នាដើម្បីបង្កើតយុទ្ធសាស្រ្ត និងជំរុញការផ្លាស់ប្តូរឆ្ពោះទៅរកពិភពឌីជីថលដែលកាន់តែសេរី បើកចំហ និងតភ្ជាប់។
កិច្ចពិភាក្សានេះផ្តល់ឱកាសដល់អ្នកសារព័ត៌មាន យុវជនខ្មែរ យុវជនជាជនជាតិដើមភាគតិច និស្សិត និងអង្គការសង្គមស៊ីវិលចំនួន២៥នាក់ ជួបពិភាក្សាជាមួយអ្នកវិទ្យាសាស្រ្តក្នុងវិស័យបរិស្ថាន ដើម្បីទទួលបានទិន្នន័យដោយផ្អែកលើវិទ្យាសាស្រ្តសម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងកិច្ចការងាររបស់ខ្លួន។ ខេមបូចា សហការជាមួយអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ (ODC) ក្រោមជំនួយឧបត្ថម្ភពីទីភ្នាក់ងារជំនួយអាមេរិក USAID តាមរយៈអង្គការ FHI360 រៀបចំកិច្ចពិភាក្សាផ្អែកលើវិទ្យាសាស្រ្តលើកទី១ ក្រោមប្រធានបទស្តីពី “រីម៉ូតសិនស៊ីង (Remote Sensing) ទៅលើទិន្នន័យបរិស្ថាន”។ សូមចូលតាមតំណភ្ជាប់នេះដើម្បីចុះឈ្មោះចូលរួមអោយបានត្រឹមថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ វេលាម៉ោង ៥ល្ងាច៖ https://forms.office.com/r/MiJutX6b9K