បង្កើន​សមត្ថភាព​យុវជន​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​លើ​ការ​ប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​ដៃ​ដើម្បី​រាយការណ៍​ព័ត៌មាន​
ការ​ទទួល​បានការ​បណ្តុះបណ្តាល​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​ស្មា​ត​ហ្វូ​ន​ដើម្បី​រាយការណ៍​ព័ត៌មាន​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ទស្សនៈ​របស់​យុវជន​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​
“​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​សម្រាប់​ខ្ញុំ​ ដោយសារ​ខ្ញុំ​អាច​ប្រើ​វា​ដើម្បី​ផ្តល់​អំណាច​ដល់​សហគមន៍​របស់ខ្ញុំ​ និង​ចែករំលែក​ជាមួយ​អ្នក​ដទៃ​អំពី​សហគមន៍​របស់​យើង​ និង​អ្វី​ដែល​យើង​កំពុង​រស់នៅ​ជាមួយ​។​”
លោក​ ឡាវ​ ប៊ុ​ន​ឌី​ញ​ ជា​យុវជន​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ចា​រ៉ា​យ​។​ លោក​មានស្រុក​កំណើត​នៅ​ភូមិ​ប៉ក់ធំ​ ឃុំ​ប៉ក់ញ៉ៃ ស្រុក​អូ​រយ៉ា​ដាវ​ ខេត្តរតនគិរី​ ហើយ​គាត់​រស់នៅ​ទីនោះ​អស់​រយៈពេល​ ២៧​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​។​ លោក​មិនសូវ​មានចំណេះ​ដឹង​ច្រើន​ក្នុង​ការ​សរសេរ​រឿង​ ក៏​ដូច​ជា​រូបថត​ និង​ការ​ថត​វី​ដេ​អូ​នោះ​ទេ​។​ ទោះជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ លោក​តែងតែ​ចង់​ចែករំលែក​ជីវិត​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​ក្នុង​នាម​ជា​យុវជន​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ ជីវភាព​រស់នៅ​ និង​វប្បធម៌​ ក៏​ដូច​ជា​បរិស្ថាន​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​របស់​លោក​ជាមួយ​មនុស្ស​ផ្សេង​ទៀត​តាម​រយៈ​បណ្តាញ​សង្គម​។​
លោក ឡាវ ប៊ុនឌីញ កំពុងបង្ហាញអំពីរបៀបប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃក្នុងការកាត់តវីដេអូ នៅក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃដើម្បីរាយការណ៍ព័ត៌មាន ដែលរៀបចំឡើងដោយ CIPL​ ។
លោក​មានឱកាស​រៀន​អ្វី​ដែលលោកចូល​ចិត្ត​ និង​រង់ចាំ​ នៅ​ពេល​ដែល​លោកបានដឹង​ពី​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ស្តី​ពី​ការ​រាយការណ៍​ព័ត៌មាន​ដោយ​ប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​ដៃ​ ដែល​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​អង្គការ​អភិរក្ស​ភាសា​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ (CIPL) ដែល​សហការ​ជាមួយ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​ODC)​។​ លោក​បាន​ចូលរួម​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ដែល​មាន​បំណង​កសាង​សមត្ថភាព​យុវជន​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ អំពី​របៀប​ប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​ក្នុង​ការ​រាយការណ៍​អំពី​ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ​ តាម​រយៈ​ការ​សរសេរ​រឿង​ខ្លីៗ​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​រូបថត​ជា​យន្តការ​ផ្អែក​លើ​ភស្តុ​តាង​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២១​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២២​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២២​ នៅ​ខេត្តរតនគិរី​។​ វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ទាមទារ​ឱ្យ​លោក​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ និង​ចំណាយ​ពេលវេលា​បន្ថែម​ទៀត​ ដើម្បី​ពង្រឹង​ជំនាញ​របស់​លោក​។​
យុវជនជនជាតិដើមភាគតិចចូលរួមក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃដើម្បីរាយការណ៍ព័ត៌មាន ដែលរៀបចំឡើងដោយ CIPL ។
ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​លោក​ក្នុង​ការ​ចែករំលែក​អ្វី​ដែល​កំពុង​កើតឡើង​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​របស់​លោក​បាន​បំផុសគំនិត​ឱ្យ​លោក​តស៊ូ​ឆ្លងកាត់​ឧបសគ្គ​ទាំងនេះ​។​ បច្ចុប្បន្ន​លោក​អាច​សរសេរ​រឿង​ និង​កែសម្រួល​វី​ដេ​អូ​ ដើម្បី​ចែករំលែក​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​។​ លោក​មាន​អរគុណ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ចំពោះ​អ្នក​រៀបចំ​ដែល​ផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​លោក​រៀន​អ្វី​ដែល​លោក​តែងតែ​ប្រាថ្នា​។​ លោក​បាន​បង្ហោះ​វី​ដេ​អូ​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់​លោក​ “​រៀន​ចប់​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ស្តី​ពី​បរិស្ថាន​ ថត​វី​ដេ​អូ​ កាត់ត​វី​ដេ​អូ​ ពី​អង្គការ​ CIPL​ ខ្ញុំ​បាន​អនុវត្ត​បាន​ខ្លះៗ​ហើយ​”​ ដើម្បី​បង្ហាញ​ពី​ភាព​ស្រស់​ស្អាត​នៃ​ព្រៃឈើ​ បរិស្ថាន​ និង​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​សហគមន៍​របស់​គាត់​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​។​